K.Maraş’ın Deprem Haritası !!! 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / GÜNCEL / K.Maraş’ın Deprem Haritası !!!

K.Maraş’ın Deprem Haritası !!! K.Maraş’ın Deprem Haritası !!!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ ) öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayı`nın (DAF ), 7 şiddetinden büyük deprem üretme olanağına sahip olduğunu söyledi.

2010-11-08, 15:15:35 1 yorumİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ ) öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayı`nın (DAF ), 7 şiddetinden büyük deprem üretme olanağına sahip olduğunu söyledi.

-KAHRAMANMARAŞ`TA DEPREM RİSKİ-

DAF`ın tarihsel geçmişine bakıldığında MS 600 yılları ile 1905 yılları arasında 21 yıkıcı büyük deprem olduğunu dile getiren Görür, şunları söyledi: ``13 tanesi Malatya`da, 2 tanesi Kahramanmaraş`ta, 2 tanesi Muş - Bingöl arasında, 4 tanesi de Elazığ`da. Tarihe kayıtlı depremlere bakılacak olursa 1100`lü yıllarda Malatya ve Elazığ`da büyük depremler meydana gelmiş. 1544 Kahramanmaraş depremi. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir deprem. Bu tarihten sonra Kahramanmaraş bölgesinde olmuş büyük bir deprem yok. Dolayısıyla o bölge yer bilimcilerin, izlenimi ve çalışmasına göre son derece tehlikeli bir bölge. 500 yıldan beri orada enerji birikimi var. Henüz o enerjiyi boşaltacak büyük bir deprem olmamış. Bizim en korktuğumuz alanlardan biri de bu bölgede Palu bölgesi. Sivrice - Bingöl arası gelecekte, böyle uzak bir gelecekte de değil, büyük bir depreme gebe olan bir bölgedir.``

Paylas

YORUMLAR // 1 Adet yorum yapıldı.
deprem
2012-02-11, 16:10:26
bilal karabulut diyor ki;

korkunun ecele faydası yoktur...


 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


9 + 9 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)

K.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.