İl Özel İdaresinin Desteği İle Sır Barajı Zeytin Üretim Havzası Olacak 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / GÜNCEL / İl Özel İdaresinin Desteği İle Sır Barajı Zeytin Üretim Havzası Olacak

İl Özel İdaresinin Desteği İle Sır Barajı Zeytin Üretim Havzası Olacak İl Özel İdaresinin Desteği İle Sır Barajı Zeytin Üretim Havzası Olacak

Sır Barajı zeytin üretim havzası oluşturma çalışmaları kapsamında, % 50’si İl Özel İdaresi desteğiyle alınan 71.500 adet

2012-12-08, 08:21:21 0 yorum 

zeytin fidanının dağıtımına 5 Aralık 2012 Çarşamba günü merkeze bağlı Kale Kasabasında başlandı.

        İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün kontrolünde yapılan fidan dağıtım ve dikimi ile bölgede yaşayan çiftçiler zeytin fidanlarına yarı fiyatına sahip olacak.

 

 

        50.000 adet fidanın, Sır barajının karşılıklı iki yakasında yer alan ve hava oransal neminin diğer yetiştiricilik yapılan alanlara kıyasla daha yüksek olduğu Kürtül Kasabası, Orhangazi, Yeniyapan, İsmailli, Köseli, Döngele, Yeniköy, Saygılı, Yolyanı, Cüceli, Fatmalı, Zeytindere, Kale, Hartlap, Karadere, Büyük Sır ve benzer ekolojiye sahip çevre köylerinde dağıtımı ile hâlihazırda önemli miktarda zeytin ağacı varlığına sahip bu bölgede yeni zeytinliklerin kurulması, üretim potansiyeli artması ve ürünsel anlamda özelleşmiş önemli bir zeytin üretim havzasının oluşturulması planlanmaktadır.

 

 

        Sır Barajı Zeytin Havzası’nın faaliyete geçmesi ile birlikte bölgede süregelen zeytin yetiştiriciliği, Entansif (tam ticari) yetiştiriciliğe doğru kayacak ve yıllar itibariyle verim ve kalite olumlu etkilenecektir. İlimizde özelleşmiş bir zeytin havzasının oluşması ile birlikte paralel olarak zeytin işleme ve zeytinyağı teknolojiside gelişecektir. Diğer merkez köylerde de yapılacak 21.500 adet zeytin fidanı dağıtımı ile toplamda 71.500 zeytin fidanı dikimi gerçekleşmiş olacaktır.

Paylas

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 7 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)

K.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.