Tkdk’nın Kahramanmaraş’ta Aldığı Projelerin Yatırım Tutarı 90 Milyon TL’ye Ulaştı 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / EKONOMİ / Tkdk’nın Kahramanmaraş’ta Aldığı Projelerin Yatırım Tutarı 90 Milyon TL’ye Ulaştı

Tkdk’nın Kahramanmaraş’ta Aldığı Projelerin Yatırım Tutarı 90 Milyon TL’ye Ulaştı Tkdk’nın Kahramanmaraş’ta Aldığı Projelerin Yatırım Tutarı 90 Milyon TL’ye Ulaştı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü 11. Başvuru Çağrı Döneminde 73 tane yeni proje aldı. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğünün şimdiye kadar aldığı projelerin toplam yatırım tutarı 90 milyon TL’ye ulaştı.

2013-11-15, 09:06:28 0 yorum 11. Başvuru Çağrı Dönemi’nde Alınan Projelerin Toplam Yatırım Tutarı 43 Milyon TL

 

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada; 11. Başvuru Çağrı Döneminde 43 milyon TL yatırım değerine sahip projeyi teslim aldıklarını ve şu ana kadar 11 çağrı döneminde alınan tüm projelerin toplam yatırım tutarının 90 Milyon TL’yi aştığını belirtti. USLU, bu dönemde 7 farklı yatırım alanında proje sunulduğunu belirterek, bu projelerin içinde 2 tane soğuk hava deposu projesinin bulunmasının Kahramanmaraş için büyük bir kazanç olacağını ifade etti.  USLU, “7 farklı alanda aldığımız 73 projenin 8 tanesi süt çiftliği,  6 tanesi et çiftliği, 1’i modern bir peynir fabrikası, 1 tanesi maraş tarhanası üretim tesisi, 49 tanesi arıcılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için makine ekipman alımı, 6 tanesi kırsal turizm tesisi kapsamında apart otel inşası ve makine ekipman alımını projeleridir” dedi.

 

 

 

Göksun İlçesi İki, Ilıca Kasabası Dört Yeni Kırsal Turizm Tesisine Kavuşuyor

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, 11. Başvuru Çağrı Döneminde Ilıca’da 4, Göksun’da 2 olmak üzere 6 yeni apart otelin yapımına hibe vereceklerini söyleyerek Kahramanmaraş’ın gözde turizm merkezlerinden birisi olması yönünde ciddi bir adım attıklarını belirtti. USLU özellikle Ilıca beldesinin büyük bir potansiyelinin olduğunun farkında olduklarını ve bundan sonra da hem Ilıcadan hem de Kahramanmaraş’ın diğer bölgelerinden kırsal turizm kapsamında yoğun bir proje başvurusu beklediklerini ifade etti. USLU “Ancak bu projeler tasarlanırken, planlanırken gelişen Türkiye’nin gerçekleri, hitap ettiği müşteri kitlesinin ihtiyaç ve talepleri, ülke genelinde rekabet edebilmek için mevcut ve yeni kurulacak diğer tesislere göre ilgiyi artıracak, ön plana çıkaracak alt yapı hizmetlerinin de muhakkak göz önüne alınması gerekmektedir. Çok yoğun bir devre mülk pazar piyasasın bulunduğu hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir” dedi.

 

Göksun ve Pazarcık İlçesine İki Yeni Soğuk Hava Deposu Yapılacak

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU Kahramanmaraş’ın en önemli ihtiyaçlarından biri olan soğuk hava deposu için İl Koordinatörlüğü olarak ilk defa hibe vereceklerini söyledi. USLU “Meyve ve Sebzenin İşlenmesi ve Pazarlanması yatırım alanı kapsamında iki yeni proje aldık. Göksun ve Pazarcık’ta iki yeni soğuk hava deposu inşasına ve makine ekipman alımına hibe vermeyi arzu ediyoruz. İlimizin soğuk hava depolarına büyük bir ihtiyacı var. Sadece ilimizde değil çevre illerde de büyük bir meyve sebze potansiyelinin olduğunun farkındayız” dedi.  USLU “Şu ana kadar Kahramanmaraş’ta yatırım yapılmak üzere 27 proje ile sözleşme imzaladıklarını ve projelerin toplam bedelinin 48 milyon TL’yi aştığını ifade etti. Önümüzdeki dönemde yeni alınan projeler ile bu miktarın daha da artacağını, mevcut imzalanan projelerin on yedi tanesinin inşaatları tamamlandı, makine ekipman alımları da yapılarak faaliyetlerine başladı. Yaptığımız planlamalarda bir aksaklık olmaz ise, devam eden diğer projelerimizin de yıl sonuna kadar kalan faaliyetlerini tamamlayarak makine ekipman alımları ile birlikte faaliyete geçeceğini öngörüyoruz. Böylelikle İlimiz Kahramanmaraş AB kırsal kalkınma hibe fonları vasıtası ile modern, dünya standartlarında, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmeyen, çevre ile uyumlu 27 yatırım projesini tamamlamış olacak. 2014 yılında da hedefimiz aldığımız tüm proje başvurularının yatırıma dönüştürülmesi ve yeni yatırım projelerinin alınmasıdır” dedi

 

Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor

 

TKDK IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı kapsamında; Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi alanlarında yapılan yatırımlara % 50 ile 65 arasında hibe veriyor. Verilen hibeler KDV’den ve gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Paylas

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


5 + 8 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


google fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckK.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.