Kahramanmaraş Valiliği Mikrofinans Programı Düzenledi 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / EKONOMİ / Kahramanmaraş Valiliği Mikrofinans Programı Düzenledi

Kahramanmaraş Valiliği Mikrofinans Programı Düzenledi Kahramanmaraş Valiliği Mikrofinans Programı Düzenledi

Kahramanmaraş Mikrofinans Programının amacı; Kahramanmaraş’taki kırsal ve kentsel bölgelere kredi imkânı sağlayarak

2013-12-26, 08:32:04 0 yorumgeleneksel olmayan bir bankacılık sistemini tanıtmak ve kurumsallaştırmaktır. Bu teşebbüs,  fakir insanların özelliklede geleneksel bankacılık sistemiyle kapsanmayan kadınları korumayı ve onların iş hayatına girmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Programın uygulanması suretiyle halen Kahramanmaraş’taki kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan özellikle fakir kadınlara kredi imkânı sağlamak ve küçük çaplı işlerle fakirliğin azaltılması hedeflenmektedir.

         Kadınların ekonomik hayata katkı sunması ve üretken hale gelmesi için, mikro ölçüden başlayıp makro boyutlara doğru yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlayan programın uygulamasında,  kadınlar arasında birliktelik ve grup bilinci kazandırılmaktadır.

         Mikrofinans Programı kapsamında kredi alımlarında herhangi bir proje hazırlanmasına, kefil, senet ve ipotek gibi işlemlere gerek yoktur. Bunun yerine kişilerin ne iş yapacaklarına karar verip kendileri ile aynı sosyo-ekonomik özelliklere sahip mahalle sakinlerinden güvenilir beş kişilik bir grup oluşturmaları yeterlidir. Grup, her yönü ile benzer şartlara sahip; ekonomik ve sosyal durumları, ikamet yerleri benzer olan insanların oluşturduğu küçük topluluktur.

         Kahramanmaraş merkez ve ilçe şubelerinde toplamda 5561 üyesi bulunmaktadır. Toplamda 4980 bayana 22.669.669.88 TL kredi sağlanmış olup Projenin faaliyette olduğu süre zarfında dönen kredi miktarı 19.341.456.28 TL olup alınan kredilerin taksitlendirilmiş geri ödeme oranı % 100 dür.

         Mikrokredi alan üyeler; elişi/ örgü yapımı ve satımı, bakkaliye, aksesuar, kozmetik, sim sırma- Antep işi yapım-satımı, nakış- piko yapımı, ayna süsleme, resim yapımı, simit yapım-satımı, kıyafet, mutfak eşyası ve çeyizlik eşya alım-satımı,  sandalye kiralama, tatlı yapımı ve satımı, küçükbaş hayvan besiciliği, tuhafiye, salça, tarhana, sucuk, pestil, bastık, kuruluk gibi çeşitli işlerle uğraşmaktadırlar.

         Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin Mikrofinans Programına desteği

         Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Kahramanmaraş ve İlçelerine bugüne kadar toplamda 1.200,935,00 TL fon aktarmıştır. Kahramanmaraş İl Özel İdaresi 2013 yılı bütçesinden Kahramanmaraş ve ilçelerine 200.000.00 TL fon aktarımı gerçekleştirilecektir bu aktarım ile birlikte Kahramanmaraş İl Özel idaresinden Kahramanmaraş ve ilçelerine toplamda 1,400,935,00 TL fon aktarılmıştır. Yıllara göre İl Özel İdaresinin Mikrofinans Programına desteği şu şekildedir : 2007 yılı 50.955,00 TL, 2008 yılı 50.000,00 TL, 2009 yılı 350.000,00 TL, 2010 yılı 350.000,00 TL, 2011 yılı 300,000,00 TL, 2012 yılı 100.000,00 TL, 2013 yılı 200.000,00 TL.

Paylas

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


6 + 3 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


google fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckK.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.