Ar-Ge Proje Pazarının 6.’sı Gerçekleştirildi 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / EĞİTİM / Ar-Ge Proje Pazarının 6.’sı Gerçekleştirildi

Ar-Ge Proje Pazarının 6.’sı Gerçekleştirildi Ar-Ge Proje Pazarının 6.’sı Gerçekleştirildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) işbirliği ile TÜBİTAK’ın finansal destek sağladığı Ar-Ge Proje Pazarı’nın altıncısı düzenlendi.

2017-05-28, 21:22:12 0 yorumKMTSO Meclis Salonunda gerçekleştirilen kapanış ve ödül töreninde konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, zeki olmaktan ziyade çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Dereceye girenleri tebrik eden Rektör Deveci, “Dereceye giremeyenler de hiç üzülmesinler çalışmaya devam, inşallah bu yıl olmadı gelecek yıl, mezun olup gitseniz dahi geri gelip burada bulduğunuz icatlarla yarışmaya girin. İlla öğrenci olmanız şart değil. Yaptığınız projeler belki birinin hoşuna gider, size ortaklık teklif eder. Medeni cesaretimizin yüksek olması gerekir.” diye konuştu.

 

Nobel ödüllü bilim adamı Aziz  Sancar’ın “Ben zekâya inanmıyorum. Bizi birbirimizden ayıran, emeğimizdir.” sözünü hatırlatan Rektör Deveci, “O yüzden ben de çok çalışmaya inananlardan biriyim. Bunun da örneği Aziz Sancar’dır. Nobel ödülü aldı. O yüzden oturup da kendi kendimizi kandırmayalım. Çok çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

 

KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Temiz ise bilim adamlarını ve araştırma ürünlerini ülkemizde tutabilmenin yollarının aranması gerektiğine dikkat çekerek, “Ben proje pazarı gibi etkinlikleri çok önemsiyorum. Çünkü bu etkinliklerde bilimsel ve teknolojik eserler sergileniyor. Büyük emek vererek proje pazarına sunulan ürünler için emeği geçen gençlerimize ve danışmanlık yapan öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 

KMTSO Başkan Vekili M. Akif Gölcü de “Bugün dünya, sanayide dijital çağı yaşıyor. Nesnelerin internetini, robotların hukukunu tartıştığımız, insansız hava araçlarından, insansız otomobile yaşamın her alanında robotize bir dünya oluşuyor. Dünyada çok kısa süre içerisinde, şu an insanların yaptığı işlerin yarısını robotlar gerçekleştirecek. Bu, insan için hem bir tehdit, hem de fırsat. İnsan, kendisini bu dönüşüme adapte edemez ise tehdit büyüyerek devam edecek. Ama insan daha etkin, daha analitik olabilirse, karmaşıklık çağı adı verilen 21. Yüzyılda, kişisel, duygusal, ruhsal ve sosyal zekâsını geliştirerek karmaşık sorunlara etkin çözüm üretebilirse, işte o zaman günümüz koşullarını fırsata çevirme imkânı olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

AR-ge proje pazarının üniversite ve sanayi kuruluşları arasında teknoloji paylaşımı açısından önem arz ettiğini vurgulayan Gölcü, “Organizasyona emeği geçenlere ve başta Sayın Rektörümüz olmak üzere Üniversite yönetimine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

76 projenin yarıştığı Ar-Ge Proje Pazarında yapılan değerlendirme neticesinde, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri Hazel Dilşad Tatar, Güllü Sert ve İpek Kostakoğlu tarafından  Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu’nun danışmanlığında geliştirilen ‘Probiyotik Tarhana Külahında Probiyotik Dondurma Üretimi’ Projesi, Ar-Ge Proje Pazarının en iyi projesi seçilerek birinciliğe layık görüldü.

 

‘Çölyak Hastalarına Alternatif Çözüm: Barbunya Unu’ Projesi ikinci olurken, ‘Kalp Atışlarını Görüntüleyen Akıllı Giysi’ Projesi üçüncü, Bası Yaralarını (Dekübit Ülserlerini)  Azaltmak İçin Tasarlanmış  Yoğun Bakım Yatağı’ Projesi dördüncü oldu. Beşinciliği ise ‘Sıvı Kaçağı Tespit ve Müdahale Sistemi’ ve ‘Drone Yapımı ve Giyilebilir Teknoloji  Ürünleri İle Kontrolü’ projeleri paylaştı. Birinciye 3 bin 500TL, ikinciye 2 bin 500TL, üçüncüye bin 500 TL, dördüncü ve beşinciye bin TL para ödülü verildi.

Paylas
Etiketler:

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 7 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)


google fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckgoogle fuckK.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.