Kahramanmaraş ve Hatay’da Görev Yapan Ebelere Eğitim Verildi 

Maras Haber Merkezi Facebook SayfasıMaras Haber Merkezi Twitter Sayfası
Kullanıcı Adı: Şifre:
MARAS HABER MERKEZİ


Ana Sayfa / GÜNCEL / Kahramanmaraş ve Hatay’da Görev Yapan Ebelere Eğitim Verildi

Kahramanmaraş ve Hatay’da Görev Yapan Ebelere Eğitim Verildi Kahramanmaraş ve Hatay’da Görev Yapan Ebelere Eğitim Verildi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği arasında düzenlenen protokol ve Kahramanmaraş Kamu

2017-11-27, 19:47:14 0 yorum 

Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği arasındaki işbirliği gereği Hatay ve Kahramanmaraş il sağlık müdürlüklerine bağlı sağlık tesislerinde görevli toplam 55 ebeye, Kahramanmaraş’ta 30 Ekim- 3 Kasım 2017 tarihlerinde, Hatay’da ise 13-17 Kasım 2017 tarihleri arasında “Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış Eğitimi” düzenlendi.

 

Kahramanmaraş’taki eğitim 30 Ekim 2017 tarihinde Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Semih Yancar ve KSÜ Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Toker‘in açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bakım ve Hasta Hizmetleri Daire Başkanlığının koordinatörlüğünde Kahramanmaraş ve Hatay Devlet Hastaneleri’nde  5 gün teorik ve 5 gün uygulamalı olarak 10 gün süreyle gerçekleştirilen bu eğitimde katılımcılara; ebelik mesleğinin önemi, ebelik mesleğinin felsefesi, etik yaklaşımlar, normal doğumun anne ve bebeğin sağlığına katkıları, doğum eylemi, doğum eyleminde ebenin rolü, ebelik uygulamaları, doğum sırasında nefes ve beden egzersizleri, doğum pozisyonları, doğum sonrası bakım hakkında bilgi verildi.

 

Sağlık Bakanlığının hedefleri doğrultusunda düzenlenen “Ebeler İçin Güncel Yaklaşımlarla Doğuma Bakış” eğitimi; ülke genelinde doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi, anne adaylarının doğum eylemini sağlıklı ve güvenli şartlarda gerçekleştirmeleri, ebelerin doğumlarda daha etkin rol almaları, gebe eğitimlerinin standardize edilmesi ve normal doğumun yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında yapıldı.

 

KSÜ Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Eylem Toker’in her iki ildeki ‘Ebelik Eğitiminin Sorumlusu’ olduğu bu eğitimler, Yrd. Doç. Dr. Toker’in yanı sıra Mersin Üniversitesinde görevli Doç. Dr. Gözde Gökçe İsbir, Öğr. Gör. Dr. Meltem Aydın Beşen, Öğr. Gör. Aslı Eker ile Sakarya Üniversitesinde görevli Öğr. Gör. Dr. Zekiye Turan tarafından  verildi

 

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından, Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ali Nuri Öksüz, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Eyüp Piricanoğlu ve Kadın Doğum Ek Hizmet Binası Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Alpay Köylü tarafından eğitim veren öğretim elemanlarına teşekkür belgeleri ve eğitime katılan ebelere katılım belgeleri takdim edildi. Bunun yanı sıra Hatay’daki eğitimin sonunda da Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz eğitimi veren tüm akademisyenlere teşekkür belgesi, katılımcılara da katılım belgelerini takdim etti.

Paylas
Etiketler:

YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


8 + 4 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)

K.MARASCopyright © 2010 MARAS HABER MERKEZİ Tüm hakları saklıdır.
Sitemiz IHA-HABER7-SHIFTDELETE.NET-HABERVAKTIM.COM abonesidir.