Kahramanmaraş’ta ikinci bir Üniversite kurulacak

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclis’e sundu. Tasarıya göre Kahramanmaraş’ta ikinci bir Üniversite kurulacak.

2018-04-20, 12:35:57 yorum


Yeni üniversiteni adı İstiklal Üniversitesi olacak... TBMM'ye sunulan tasarıya göre, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, İstanbul Tuna ve İzmir Tınaztepe isimlerinde 5 yeni üniversite kurulacak.

Bunların yanı sıra İstanbul, Gazi, Selçuk, Dumlupınar, İnönü, Sakarya, Mersin, Erciyes, Karadeniz Teknik ve Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversiteleri de bölünecek. YÖK, kararın gerekçesini "kontenjan fazlalığı, meslek yüksek okullarının üniversiteyi kendi misyonundan uzaklaştıracak şekilde artması'' olarak açıkladı. Şu anda okuyanlar ise girdiği üniversiteden diploma alacak. Yükseköğretim Kanunu ile Bazı KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis’e sunuldu. Buna göre, 15 yeni üniversite kurulacak. 2'si vakıf, 13'ü devlet üniversitesi olacak. Gazi Üniversitesi'nden Hacı Bayram Veli, İstanbul Üniversitesinden İbni Sina, İnönü'den Turgut Özal Üniversitesi doğacak. YENİ ÜNİVERSİTELER Yeni üniversiteler: Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji. Vakıf üniversitesi: İstanbul Tuna Üniversitesi ve İzmir Tınaz Tepe 10 ÜNİVERSİTE BÖLÜNÜYOR Gazi'den Hacı Bayram Veli İstanbul'dan İbn-i Sina İnönü'den Turgut Özal Üniversitesi Karadeniz'den Trabzon Selçuk'tan Konya Üniversitesi Dumlupınar'dan Kütahya Sakarya'dan Uygulamalı Bilimler Erciyes'ten Kayseri Mersin'den Tarsus Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi bölünecek ve  İstiklal Üniversitesi doğacak.

 

Bu haber www.marashabermerkezi.com adresinden 24.03.2019 tarihinde alinmistir.